NTV Ana Haber: Bayraktar Taktik IHA 2. Teslimat Haberi
22 Haziran 2015
Haluk Bayraktar’ın “Havacılıkta Ar-Ge ve Milli Uçak Projesi” Konulu Konferans Konuşması
23 Temmuz 2015

Baykar Makina ENOVIA V5 Smarteam PLM Projesi

09 Temmuz 2015

Baykar Makina ile son dönemde geliştirdikleri projelerdeki başarılarıyla büyüme hızlarına ivme katan firmanın Mühendislik Yöneticisi Haluk Bayraktar Bey ile Enovia V5 SmarTeam öncesi ve sonrası dönemini ve Grup Otomasyon firması ile işbirlikleri üzerine konuştuk.

Firmanız hakkında biraz bilgi alabilir miyiz? Faaliyet alanınız, ürünleriniz vs.
Baykar Makina 1984 yılında Makina Yük. Müh. Özdemir Bayraktar tarafından otomotiv sanayine yerlileştirmeye tabi hassas motor, pompa ve dişli kutusu parçalarının imalatı konusunda hizmet etme amacıyla kurulmuştur. 2000’li yıllara kadar Tofaş, Uzel Traktör, Mercedes Benz Türk A.Ş vb. otomotiv sanayiinin öncü firmalarına yan sanayi olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Manuel kontrollü tezgahlar ile üretim hayatına başlayan firmamız, zaman ayarlı röle donanımlı tezgâhlardan, delikli kart NC tezgâhları ve sonrasında gelişen CNC teknolojisine kadar teknolojik gelişime her zaman açık bir yapıda olmuştur. Firmamızın hassas talaşlı imalat süreci içerisinde bu teknolojilerin kullanılarak işlenen parçalara özel, kalite ve verimliliği artırıcı nitelikte birçok NC, CNC kontrollü sistemler geliştirilerek kullanılmıştır.

Havacılığa ve teknolojiye meraklı aile yapısı, robotik ve kontrol sistemlerinin havacılık dünyasında yaşattığı paradigma değişiminin sunduğu potansiyel ile birlikte firmamız 2000’li yıllardan itibaren İnsansız Hava Aracı Sistemleri ve alt sistemlerinin milli olarak tasarlanıp üretilmesi amacıyla yoğun bir Ar-Ge çalışması sürecine girmiştir. Özellikle ithali füze rejimi kurallarına tabi olan aviyonik, güdüm ve kontrol sistemleri alanına yoğunlaşarak öz sermaye ile finanse edilen Ar-Ge faaliyetleri sonucu farklı tipte İHA Sistemleri’ni elektronik, yazılım ve tasarımıyla Milli ve Özgün bir şekilde geliştirerek ülkemizin hizmetine sunmaktadır.
Firmamız İnsansız Sistemler teknolojisinin hızlı gelişimine paralel olarak Ar-Ge ve İmalat süreçlerinin iç içe geçtiği, hiyerarşik bir organizasyon yapısı yerine bilgi, motivasyon ve sonuç odaklı bir yapı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Esnek organizasyon yapısı, dinamizm ve motivasyonu yüksek ekip ruhu ile Bilgi Çağı konseptine uygun teknolojik sistemler geliştirmekteyiz.
Enovia V5 SmarTeam öncesi dönemden biraz bahseder misiniz?
Tasarımlarımız çok fazla komponenti içerdiği için büyük montajlarda stabil ve verimli çalışabilmek adına, dünya üzerinde ki tüm havacılık firmaları gibi tasarım programı olarak CATIA kullanıyoruz. Eskiden datalarımızı Sistem üzerinde ortak bir alanda saklardık ancak birden fazla kişinin ortaklaşa çalışabilmesi, sistemde yapılan kayıtların izlenebilir ve geri dönülebilir olması gibi noktalarda problem yaşıyoduk. Tasarımlar ortak bir alandan, kullanıcı bilgisayarlarına sürekli kopyalanmak durumunda kalıyordu.
Firmanız ne zaman Enovia V5 SmarTeam yazılımını kullanmaya başladı ve neden bu yazılımı tercih etti?
Yukarıda bahsettiğimiz ve sorun yaşadığımız sürecin sonunda (2014)  farklı birçok firmayı ve CAD yazılım ürününü araştırdık. Enovia V5 SmarTeam dışında da ürünleri değerlendirdik. Ancak, Grup Otomasyon ile yaptığımız görüşmeler sonrası, CATIA’nın çizim ihtiyacımızı tamamı ile karşılıyor olması, aynı zamanda yapısal analiz ve detaylı kinematik analiz kabiliyetleri içermesi, pratik kullanıma, stabil olması ve savunma sanayinin öncü tasarım programı olması özellikleri ile CATIA ve Enovia V5 SmarTeam’de karar kıldık. Ayrıca, karar aşamasındaki en büyük etkenlerden biri Grup Otomasyonun satış sonrası teknik destek, hizmet ve eğitim sürecinde ürünün arkasında duruyor olmasıydı. Grup Otomasyonun satış sürecindeki hizmet kalitesini, satış sonrasındaki teknik hizmet alanında da devam ettirdiğini referanslarla göstermesi karar vermemizi kolaylaştırdı.

İş süreçlerinizde Enovia V5 SmarTeam’i nasıl kullandığınızdan bahseder misiniz?
Baykar Makina olarak yaptığımızın iş; ar-ge, üretim, elektronik, gömülü yazılımlar gibi bir çok ana kola ayrıldığı için ihtiyaç duyduğumuz PLM yazılımı bu taleplerimizi karşılayabilir olmalıydı. Enovia V5 SmarTeam ile tasarım süreçlerimizi sistem içerisinde yaparak veri yönetimi konularında hızlı ve güvenli bir çözüme ulaşmış olduk. Tasarım süreçlerimizi günden güne hızlandırdık. Sistemin gerek var olan özellikleri, gerekse configure edilerek sunduğu çözümler sayesinde verimliliğimizi ve kullanıcı sayımızı arttırdık. Farklı tip tasarım araçlarımızı sistem içerisinde tanımlayarak Design BOM, EBOM ve MBOM süreçlerimizi sistem içerisinde yönetebiliyoruz.
Enovia V5 SmarTeam kullanımına başladığınız zaman zorluklar yaşadınız mı?
Bu işe başlarken PLM sistemi kurmanın başlangıçta bir takım zorluklar getireceğini öngörmüştük. Ancak programın stabilitesi, toplamda 12 iş günlük bir çalışma ile canlı kullanıma geçilmesi eşine ender rastlanır hızda bir PLM implementasyonuydu. Grup Otomasyon firmasının geçmiş dönemde yaptığı büyük PLM projelerinde edindiği tecrübeler ve bizlerin konuya ilgisi kısa sürede sisteme uyum sağlayıp kullanmamızı sağladı.

“Tasarımlarımızı ve malzeme listelerimizi tek merkezden yönetmeye başladık”

Enovia V5 SmarTeam’i satın alma kararı vermenizde rol oynayan önemli bir ya da iki ürün özelliği ve yararından bahseder misiniz?
Satın alma kararı alırken bizi etkileyen yönler; kullanımın kolaylığı, kolay implemente edilebilir olması ve kabiliyetlerinin bizi tatmin etmesiydi. Hızlı bir çözüm, projeyi adımlara bölerek kolayca uygulanabilir olması, yurt içinde ve yurt dışında kullanan diğer büyük referanslar bizler için Enovia V5 SmarTeam’i ön plana çıkartan özellikleriydi.

Grup Otomasyon firmasının satış, satış sonrası hizmet ve eğitim sürecinde size verdiği destekten memnun musunuz?
Grup Otomasyon firması ile aramızda oluşan sinerji bizim için çok değerli. Çünkü PLM sisteminizi birlikte kurduğunuz firma ile çok farklı bir iş ortaklığınız oluyor. Satış aşamasında Ayhan ve Alper Bey ile başlayan süreç, eğitim ve teknik destek kısmında Ayhan Bey ve Uğur Bey ile devam ediyor. Her sorunumuzda teknik destek ekibine hızlıca ulaşıyor ve son derece dostane bir şekilde ilişkimizi sürdürüyoruz. Bu anlamda firmanızla aramızda sadece satışa dayalı bir ilişki olmadığını bize hissettiriyorsunuz.
Eğitim sürecinde ihtiyaç duyulduğunda yerinde hizmet alarak ve ya uzaktan aldığımız desteklerden ötürü son derece memnunuz. Grup Otomasyon firmasının savunma sanayi ve diğer büyük PLM projelerindeki tecrübelerinden faydalanarak PLM sistemimizi kurmak bizler içinde çok faydalı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir